شنبه, خرداد 20, 1402
بولتن خبری شرکت ستاک | آخرین اخبار و رویدادهای شرکت ستاک
سه شنبه, ارديبهشت 16, 1399| کارگاه آموزشی "طراحی مسیر شغلی" به صورت آنلاین برگزار میشود ادامه خبر...
دوشنبه, آذر 19, 1397| تمدید 2 ساله اعتبار مجوز دانش بنیانی شرکت ستاک ادامه خبر...
شنبه, آبان 26, 1397| سخنرانی مدیرعامل ستاک در جشن فارغ التحصیل دانشگاه جامع علمی و کاربردی استان آذربایجان شرقی ادامه خبر...
چهارشنبه, آبان 23, 1397| تقدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی از عملکرد شرکت ستاک ادامه خبر...
سه شنبه, آبان 15, 1397| آغاز به کار رسمی مرکز فراتسهیلگری ایده های نوین با معرفی 9 استارت آپ تحت حمایت در نمایشگاه رینوتکس ادامه خبر...
پنجشنبه, آبان 10, 1397| رونمایی 4 سامانه جدید در نمایشگاه Rinotex 2018 ادامه خبر...
سه شنبه, مرداد 16, 1397| حضور شرکت ستاک در جمع اسپانسرهای طلایی نمایشگاه Rinotex 2018 ادامه خبر...
چهارشنبه, خرداد 09, 1397| عقد تفاهم نامه مشارکت 3 جانبه برای توسعه و تجاری سازی استارت آپ Parktap ادامه خبر...
شنبه, خرداد 05, 1397| عقد تفاهم نامه مشارکت برای توسعه استارت آپ رزرو آنلاین ویزیت پزشکان ادامه خبر...
پنجشنبه, ارديبهشت 20, 1397| سخنرانی رئیس هیئت مدیره ستاک در رویداد بهار کارآفرینان استارتاپی ادامه خبر...
دامنه ها | همه چیز درباره ثبت انواع دامنه های اینترنتی

بر همگان مبرهن است که انتخاب دامنه مناسب علاوه بر جلب نظر کاربران اینترنتی می تواند موجب تقویت ابزارهای موفقیت  وب سایت شده و در آینده نیز ارزش افزوده به همراه داشته باشد، لذا باید در انتخاب و تثبیت آن دقت نظر ویژه ای داشت.در ادامه به چند نکته موثر در این خصوص اشاره شده است.
1. نام دامنه و پسوند آنرا مناسب با نوع فعاليت خود انتخاب کنید.
همانطور كه مي‌دانيد پسوندهاي متفاوتي براي مقاصد مختلف ایجاد شده است كه اين پسوندها می توانند معین نوع فعاليت وب‌سايت شما باشند. بهتر است نام دامنه انتخابي شما با نوع فعاليت وب‌سايت و يا مجموعه (سازمان، شركت و ...) شما مرتبط باشد بدين ترتيب مخاطبين وب‌سايت شما به علت تطابق نام وب‌سايت با نيازشان، براي بازديد از سايت تمايل بيشتري خواهند داشت. بعنوان مثال پسوند .com پرکاربردترین پسوند دامنه بوده و اغلب توسط  وب‌سايتهايي كه اهداف تجاري دارند بكار گرفته میشود و یا به همین ترتیب وب‌سايت هايي كه محدوده فعاليت آنها به يك كشور خاص خلاصه مي‌شود از پسوند همان كشور استفاده مي‌نمايند و وب‌سايتهايي كه بصورت بين‌المللي فعاليت مي‌كنند معمولاً دامنه اصلي وب‌سايت خود را با پسوند .com و براي هر كشور كه خدمات خود را عرضه مي‌كنند يك دامنه با پسوند همان كشور اختصاص مي‌دهند.
2. نام دامنه را تا حد امکان کوتاه انتخاب کنید.
در تعیین نام دامنه سعی کنید تا جايي كه امكان‌پذير است نام دامنه خود را كوتاه انتخاب نمائید. البته اين بدين معنا نيست كه نام سازمان، شركت، مجموعه و یا محصول خود را ناديده بگيريد. شما مي‌توانيد قسمتي از نام مجموعه و يا مخفف آن را بعنوان نام دامنه انتخاب نمائيد. بعنوان مثال اگر نام مجموعه شما اتحادیه قالی تبریز می باشد شما می توانید به جایEtehadiye-Ghali-Tabriz.ir  نام دامنه EGT.ir را برای نام دامنه وب سایت خود برگزینید. توجه داشته باشيد كه استفاده از حروف اختصاري در بعضي موارد مناسب نيست بخصوص اگر تعداد حروف اختصاري بيش از 4 كاراكتر باشد. در مجموع توصيه مي‌شود كه نام كوتاه انتخابي‌تان مفهوم باشد.اين عمل موجب مي‌شود تا آدرس وب‌سايت شما بيشتر بياد بماند.
3. با ثبت پسوندهاي مهم، امکان سوءاستفاده احتمالی از دامنه وب سایت خود را از سودجویان صلب کنید.
اگر تصور مي‌كنيد كه نام دامنه انتخابي شما بخصوص از زمان شروع فعاليت وب‌سايت، ممكن است با پسوندهاي ديگر توسط افراد مختلف به ثبت برسد، همزمان با ثبت پسوند اصلي پسوندهاي مهم و رايج ديگر را نيز به ثبت برسانيد، بعنوان مثال اگر دامنه خود را با پسوند com. انتخاب نموده‌ايد، پسوندهاي net. و  org. را نيز ثبت و اگر تمامي و يا بخشي از فعاليت وب‌سايت به ايران مربوط مي‌شود پسوند ir. را نيز به آن اضافه نمائيد، اين عمل موجب مي‌شود تا در آينده وب‌سايت شما كه با صرف هزينه و وقت ايجاد شده است با وب‌سايت ديگري با همان نام، توسط مخاطبين اشتباه نشود و یا توسط سودجویان مورد سوءاستفاده قرار نگیرد.

الف. استفاده پشت سر هم از حروف و ارقام انگليسی به همراه نشانه خط فاصله "-" (بجز در ابتدا و انتهای نام دامنه) درحداقل طول 3 كاراكتر و حداکثر 63 كاراكتر در انتخاب نام دامنه دلخواه مجاز میباشد، البته شما می توانید نام دامنه را از تكرار کرکترها ایجاد نمائید.
ب.  ثبت توسط افرادی كه رسما مقيم ايران هستند انجام مي شود.
پ. در صورت تمايل به ثبت نام دامنه ها با مفاهیم مذهبی نظیر اسامی ائمه، نام مشاهير، اماکن عمومی،  وقايع ملی و یا اسم مناطق جغرافیایی خاص تنها با مجوز کتبی وزارت ارشاد مجاز می باشد.
ت. ثبت دامنه هايي که يادآور اعمال غيرقانونی و افعال مغاير با قوانين جمهوري اسلامي ايران ميباشند ممنوع می باشد.
ث. ثبت دامنه با نام پسوند های عمومی مانند: arpa, biz, com, coop, edu, gov, info, int, mil, museum, name net, org  pro ,aeroممنوع است.
ج . ثبت دامنه با نام های مرتبط با اينترنت ممنوع می باشد، نظیر:آی‌پی  IP ، ایمیل  EMAIL ، پست‌الکترونیک  EMAIL ، رسا  RASA ، شبکه  NET ، کیست  WHOIS ، وب‌سایت  WEBSITE ، وبگاه  WEBGAH ، هاست  HOST ، هاستینگ  HOSTING
و.ارائه آدرس دقيق پستی و کد پستی 10 رقمی جهت ثبت دامنه الزامی می باشد.

com.
مخفف Commercial به معناي تجاري است و پر نفوذترین دامنه اینترنتی به حساب می آید و ثبت آن با رعایت ضوابط ثبت دامنه ها برای عموم آزاد است.
net.
مخفف واژه Network  و به معناي شبكه میباشد و عموما توسط شركتهاي ارائه دهنده خدمات اينترنتي و شبكه هاي اطلاع رساني مورد استفاده قرار مي گيرد.
org.
اختصار واژه Organizations به معني سازمان و تشكيلات‌ ميباشد و معمولاْ توسط مؤسسات و سازمانهاي غير انتفاعي كه غالباْ فعاليت غير تجاري (يا حتی تجاری) دارند مورد استفاده قرار مي گيرد.
edu.
برگرفته از واژه Education بوده و به معني آموختن دانش ميباشد. از این دامنه براي مقاصد آموزشی استفاده میشود.ثبت این دامنه از کشور آمریکا برای موسسات آموزشی شروع شده و در کشور های چین و استرالیا در حال گسترش است.
gov.
اختصار واژه Government به معني دولت ميباشد و غالبا توسط نهادهاي دولتي مورد استفاده قرار میگیرد.
biz.
مخفف Business به معني تجارت ميباشد و خــاصه توسط سايتهاي کارآفرینی، تجارتي و به ويژه ارائه دهندگان خدمات تجارت الكترونيكي استفاده می شود. استفاده از آن برای عموم آزاد است اما ممکن است در صورت بروز اختلاف حقوقی، نسبت به تجاری بودن سایت حساسیت نشان داده شود.
int.
اختصار واژه International به معني بين المللي ميباشد كه حوزه اينترنتي سازمان هاي بين المللي را نشان مي دهند.
info.
اختصار واژه Information به معني اطلاعات ميباشد و بیشتر در سايت هاي اطلاع رساني و علمی مورد استفاده قرار مي گيرد در هر موردي، مرتبط مي باشند.
asia.
این دامنه غالبا توسط شرکتها، سازمانها و اشخاصی که در منطقه آسیا پاسیفیک و استرالیا مستقر هستند، مورد استفاده قرار می گیرد.
web.
این پسوند ویژه برای  سايت هايي كه به مباحث Web مي پردازند ارائه شده است.
name.
كليه اشخصاص حقیقی (عموم) كه به هر منظور شخصي مي خواهند براي خودشان Website ايجاد كنند ميتوانند از اين پسوند استفاده  نمایند.
ws.
پسوند دامنه ملی کشور ساموا (Western Samoa) است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (Website) مورد توجه فراوان قرار گرفته است و مي تواند هر نوع وب سايتي را در بر گيرد.
us.
اين نوع پسوند با آنکه مخصوص دامنه ملی کشور آمريکا است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (us) بمعنی (ما) مورد استقبال قرار گرفته است.
tv.
اين نوع پسوند با آنکه مخصوص دامنه ملی کشور توالو  (Tuvalu)است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (Television) مورد توجه شبکه های تلويزيونی و ماهواره ای قرار گرفته است  و برای اين منظور نيز مورد استفاده قرار ميگردد.
mesum.
سايتهاي داراي اين پسوند، مخصوص موزه ها مي باشد.
aero.
اين پسوند مختص سايتهاي مرتبط با حمل و نقل هوايي می باشد. برای ثبت آن باید مدارک مستند مبنی بر فعالیت در حوزه های مرتبط با حمل و نقل هوایی ارائه نمود.
mil.
اين پسوند مربوط به سايتهای نظامی است.
cat.
اين پسوند براي انجمن هاي فرهنگي، تربيتي و زبان شناختي كتالان (Catalan) در نظر گرفته شده است.
coop.
پسوند اختصاص داده شده براي شركت هاي تعاوني مي باشد.
jobs.
سايت هاي داراي اين پسوند، منبع اطلاعات انساني براي مديران مي باشد كه قصد استخدام كارمند را دارند.
mobi.
كاربرد اين پسوند براي پايگاهاي فروش و سرويس دهي محصولات موبايل مي باشد.
me.
پسوند .me این امکان را به همه افراد حقیقی می دهد که بتوانند سایت‌های شخصی خود را تحت این پسوند ایجاد نمایند. البته  شباهت این پسوند به مخفف عبارت middle east  یا خاورمیانه ، احتمال گسترش این دامنه در حوزه خلیج فارس را تشدید میکند.
pro.
اين پسوند  می تواند توسط افراد متخصص نظیر دانشمندان علم مختلف، وکلا، پزشکان، حسابرسان و مهندسان با ارائه مدارک مستند مورد استفاده قرار بگیرد.
tel.
این دامنه تنها برای ارائه اطلاعات تماسی اشخاص، شرکتها و سازمانها طراحی شده است و برخلاف سایر دامنه ها نیازی به سرویسهای میزبانی وب نداشته و نرم افزارهای ارائه شده به همراه دامنه امکان ایجاد و ویرایش اطلاعات را به مالک دامنه می دهند.
اين پسوند مختص شركت ها و سازمان های ارائه دهنده خدمات مسافرتی مي باشد و برای ثبت این دامنه باید مدارک مستند دال بر فعالیت در حوزه توریسم و گردشگری ارائه نمود.

ir.
پسوند دامنه های ايرانی مي باشد و ثبت آن توسط افرادی كه رسما مقيم ايران هستند انجام مي شود.
co.ir.
اين پسوند مخصوص سازمانها و شركتهاي غير دولتي ميباشد. شركت هاي متقاضي اين پسوند بايد دارای شرکت ثبت شده باشند.  
ac.ir.
اين دامنه مخصوص موسسات آموزش عالی دارای مجوز وزارت علوم، وزارت بهداشت، مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و ارائه کپی مجوز مذکور الزامی می باشد.
sch.ir.
اين پسوند مختص براي مدارس، موسسات آموزشی و ساير سازمانهاي آكادميك تحت مجوز وزارت آموزش و پرورش جمهوري اسلامي ايران بوده و ارائه کپی مجوز مذکور و درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد.
net.ir.
اين دامنه مخصوص شرکتهای ارائه دهنده خدمات شبکه و ISP ها بوده و ارائه کپی مجوز ISP الزامی می باشد.
gov.ir.
عموميت اين پسوند براي بخش های اجرايي موسسات و وزارتخانه ها و سازمانهاي زيرمجموعه قواي مجريه، مقننه و قضاييه جمهوري اسلامي ايران بوده و ارائه درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد.
org.ir.
پسوندي براي انجمن های علمی، سازمانهاي غير انتفاعي رسمي و موسسات بين المللی ثبت شده كه دولت ايران يا يكي از موسسات آن عضو آنهاست و ارائه کپی روزنامه رسمی موسسه الزامی می باشد.
id.ir.
كاربرد اين پسوند براي اشخاص حقيقی تابع کشور ايران بوده و ارائه تصوير شناسنامه متقاضی الزامی مي باشد.

نام دامنه  ثبت دامنه تمدید دامنه انتقال دامنه
دامنه های ایرانی      
 .ir  140،000  140،000  140،000
co.ir. 140،000 140،000 140،000
.org.ir 140،000 140،000 140،000
ac.ir. 140،000 140،000 140،000
.id.ir 140،000 140،000 140،000
gov.ir. 140،000 140،000 140،000
net.ir. 140،000 140،000 140،000
sch.ir. 140،000 140،000 140،000
دامنه های بین المللی      
com. 460،000 460،000 460،000
net. 460،000 460،000 460،000
org. 460،000 460،000 460،000
.co 560،000 560،000 560،000
info. 490،000 490،000 490،000
biz. 490،000 490،000 490،000
us. 460،000 460،000 460،000
.asia 600،000 600،000 600،000
tel. 600،000 600،000 600،000
eu. 460،000 460،000 460،000
co.uk. (دوساله) 590،000 590،000 590،000
org.uk. (دوساله) 590،000 590،000 590،000
mobi. 640،000 640،000 640،000
tv. 620،000 620،000 620،000
ws. 860،000 860،000 860،000
cc. 1.250،000 1.250،000 1.250،000
سفارش آنلاین